Wybierz ofertę najlepszą dla siebie

Ubezpieczenia Samochodu

Ubezpieczenia samochodowe zapewniają wszechstronną ochronę.

Kompleksowa ochrona Twojego samochodu

Na wiele nieszczęśliwych zdarzeń na drodze nie masz wpływu, ale możesz zminimalizować ich negatywne skutki dzięki ubezpieczeniom.  Wybierz optymalny dla Ciebie zestaw ubezpieczeń.

  • Pakietowe ubezpieczenia samochodowe OC AC KR NNW ASS
  • OC w kraju
  • OC poza Unią Europejską (zielona karta)
  • Autocasco (AC)
  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • ASSISTANCE

OC Pojazdu

OC poza Unią Europejską (zielona karta)

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

OC Pojazdu

Do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialnoµci cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów zobowiązani są posiadacze pojazdów mechanicznych oraz pojazdów historycznych.

Do pojazdów mechanicznych zaliczyć należy pojazdy samochodowe, ciągniki rolnicze, motorowery, przyczepy oraz pojazdy wolnobieżne (z wyjątkiem pojazdów wolnobieżnych znajdujących się w posiadaniu rolników i użytkowanych w ramach prowadzenia gospodarstwa rolnego).

Pojazdami historycznymi są pojazdy zabytkowe, pojazdy wpisane do inwentarza muzealiów, pojazdy mające co najmniej 40 lat oraz pojazdy mające co najmniej 25 lat, które są uznane za pojazdy unikatowe.

Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych objęta jest odpowiedzialnoµć cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem w okresie trwania odpowiedzialnoµci ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu. Oznacza to, że w takiej sytuacji WARTA zobowiązana będzie do wypłaty odszkodowania na rzecz poszkodowanego (zarówno w przypadku szkody na mieniu, jak również szkody na osobie), o ile udowodnione zostanie, że kierujący/posiadacz pojazdu ponosi odpowiedzialnoµć za skutki szkody.

Zasady zawierania i wykonywania umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych regulowane są w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r., Nr 124, poz. 1152 z pó»n. zm.).

Od dnia 1 maja 2004 r. wraz z wejµciem Polski w skład Unii Europejskiej, ochroną w ramach umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych objęte są skutki zdarzeń powstałych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii i Chorwacji. Na wyjazd do tych krajów nie jest wymagane zawarcie ubezpieczenia Zielonej Karty.

posiadacz:

  • pojazdu samochodowego,
  • ciągnika rolniczego,
  • motoroweru,
  • przyczepy podlegającej rejestracji,
  • pojazdu wolnobieżnego,
  • pojazdu mechanicznego zarejestrowanego za granicą i dopuszczonego do ruchu na terytorium RP,
  • innych pojazdów będących w posiadaniu jednostek podległych ministrowi właµciwemu do spraw obrony narodowej albo organów i jednostek nadzorowanych, podległych lub podporządkowanych ministrowi właµciwemu do spraw wewnętrznych.

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

Odpowiedzialnoµć cywilna posiadacza pojazdu za szkody wyrządzone w związku z ruchem tego pojazdu, którego następstwem jest µmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bąd» też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uważa się również szkodę powstałą:

  • przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu;
  • bezpoµrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu;
  • podczas zatrzymania, postoju lub garażowania pojazdu.

Ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jego warunki okreµlone są w Rozporządzeniu Ministra Finansów (Dz. U. 00.26.310 z pó»niejszymi zmianami), wszystkie Towarzystwa dysponują takimi samymi warunkami ogólnymi

Ubezpieczenie OC jest zawierane na 12 miesięcy, za wyjątkiem ubezpieczeń krótkoterminowych, które są możliwe do zawarcia dla komisów samochodowych (min 30 dni), dla pojazdów zarejestrowanych czasowo (nie mniej niż okres rejestracji i nie krócej niż na 30 dni), dla pojazdów wolnobieżnych poruszających się po drogach publicznych (nie krócej niż 3 miesiące) oraz dla pojazdów historycznych (min 30 dni).

OC poza Unią Europejską (zielona karta)

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

ZIELONA KARTA

To międzynarodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez kierowcę poza granicami kraju jego pochodzenia.

Gwarantuje ono wypłatę odszkodowania ofiarom wypadku z udziałem właściciela ubezpieczonego pojazdu. Nazwa pochodzi od koloru papieru, na którym drukowane są polisy.

Zielona Karta przydaje się przede wszystkim, gdy wybieramy się w podróż samochodem do krajów spoza UE. Cena ubezpieczenia zależy od pojemności silnika, kursu dolara, czasu planowanej podróży oraz kierunku wyjazdu.

Które kraje są członkami systemu „Zielonej Karty”?

Obecnie, ubezpieczenie honorowane jest przez blisko 40 państw członkowskich, zrzeszonych w systemie Zielona Karta. Posiadanie zielonej Karty jest konieczne w następujących krajach: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Serbia, Czarnogóra, Tunezja, Turcja oraz Ukraina.

Zielona Karta nie jest respektowana w Rosji. Na granicy celnicy kontrolując paszport, zwracają uwagę na konieczność posiadania osobnego ubezpieczenia (z reguły można je wykupić w punkcie kontroli granicznej).

Od 1 maja 2004, Polacy swobodnie wyjeżdżać samochodem do krajów UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez Zielonej Karty. Obecnie, Zielona Karta nie jest potrzebna posiadaczom polskiego OC komunikacyjnego w następujących krajach: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Bez zielonej Karty można poruszać się także w Szwajcarii, na Wyspach Normandzkich, na wyspie Man, na Gibraltarze, w Lichtensteinie, na Wyspach Owczych, w Monako i San Marino.

 KodKraj
Obowiązuje OC 
Obowiązuje Zielona Karta ZK 
ALAlbania
ZK
ANDAndora
OC
AAustria
OC
BBelgia
OC
BYBiałoruś
ZK
BIHBośnia i Hercegowina
ZK
BGBułgaria
OC
HRChorwacja
OC
CYCypr
OC
MNECzarnogóra
Na mocy specjalnego porozumienia na terytorium Czarnogóry honorowane są ZK, na których nie jest skreślony symbol Serbii (SRB)
CZCzechy
OC
DKDania
OC
ESTEstonia
OC
FINFinalandia
OC
FFrancja
OC
GRGrecja
OC
EHiszpania
OC
NLHolandia
OC
IRIran
ZK
ISIslandia
OC
IRLIrlandia
OC
ILIzrael
ZK
LTLitwa
OC
LLuksemburg
OC
LVŁotwa
OC
MMalta
OC
MAMaroko
ZK
MDMołdawia
ZK
MKMacedonia
ZK
DNiemcy
OC
NNorwegia
OC
PPortugalia
OC
PLPolska
OC
RURosja
ZK
RORumunia
OC
SSzwecja
OC
SRBSerbia
ZK
SKSłowacja
OC
SLOSłowenia
OC
CHSzwajcaria
OC
TNTunezja
ZK
TRTurcja
ZK
UAUkraina
ZK
HWęgry
OC
GBWielka Brytania
OC
IWłochy
OC

OC poza Unią Europejską (zielona karta)

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

AUTOCASCO

Ubezpieczenie AC (Autocasco) jest ubezpieczeniem dobrowolnym pojazdów od skutków uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży. Zakres ubezpieczenia jest ustalany indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe w tzw. Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – może obejmować m.in. szkody wynikające z uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie, jak również powstałe na skutek wystąpienia takich zdarzeń jak huragan, grad, powódź czy pożar.

Przy wyborze AC bardzo ważna jest wysokość składki, aczkolwiek nie powinna być jedynym kryterium wyboru ubezpieczenia.

Równie istotnym, o ile nie ważniejszym kryterium – obok pozycji, wiarygodności i wypłacalności ubezpieczyciela – jest ustalony zakres odpowiedzialności. Nierzadko, bowiem tanie oferty ubezpieczeniowe kryją w sobie wiele kruczków i wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Dla przykładu, bardzo ważnym elementem jest udział własny w szkodzie. Jest to postanowienie umowy ubezpieczenia zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które bez względu na wysokość szkody i okoliczności jej wystąpienia obniża odszkodowanie o część określoną kwotowo – w stosunku do sumy ubezpieczenia.

Jeżeli ubezpieczyciel stosuje udział własny, oznacza to, że w przypadku szkody ubezpieczony poniesie część kosztów naprawy. Na etapie zakupu można być zatem zadowolonym z polisy, jednak w wypadku szkody – żałować dokonanego wyboru.

Najlepszym wyjściem z punktu widzenia osoby poszukującej AC jest zatem znalezienie ubezpieczyciela, który na etapie zakupu polisy oferuje wybór ubezpieczenia – z udziałem własnym lub bez.

Serdecznie zapraszamy do poznania ofert AutoCasco prezentowanych przez nas firm.

Z pewnością znajdą Państwo ofertę dostosowaną do swoich potrzeb, a nasi konsultanci przedstawią najkorzystniejszy dla Państwa wariant.

OC poza Unią Europejską (zielona karta)

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

NNW

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a w zasadzie potencjalnych kosztów z nimi związanych lub zadośćuczynienia finansowego, po doznanym uszczerbku na zdrowiu. Najczęściej zawieranym ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków jest NW komunikacyjne obejmujące kierowcę lub kierowcę i pasażerów, jednak w tym przypadku jest ono ograniczone do zdarzeń związanych z pojazdem, na który jest wystawione. W przypadku NNW osobowego – w zależności od wariantu i towarzystwa ubezpieczeń może obejmować wypadki związane z pracą, drogą z – i do pracy, a także być rozciągnięte na ochronę całodobową w każdym miejscu na świecie.

W najprostszy sposób można to ubezpieczenie scharakteryzować tak: suma ubezpieczenia i procent uszczerbku na zdrowiu – jeśli ubezpieczony na skutek nieszczęśliwego wypadku dozna urazu, otrzyma taki procent sumy ubezpieczenia, na jaki zostanie oceniony uszczerbek na zdrowiu. Jednak aktualnie NNW w wielu towarzystwach jest już rozbudowanym ubezpieczeniem i posiada wiele wariantów (świadczenia proporcjonalne, progresywne, ryzyka nazwane), klauzul ubezpieczeniowych (zwrot kosztów leczenia, świadczenia za pobyt w szpitalu, za niezdolność do pracy i nauki, koszty rehabilitacji, etc.). Z ciekawostek – można zaopatrzyć się nawet w zadośćuczynienie za porwanie w formie kwoty za dzień przetrzymania. Przed zawarciem takiej polisy warto więc zapoznać się z ofertami zakładów ubezpieczeniowych i zastanowić się, która oferta jest w konkretnym przypadku lepsza.

Aby dobrze wybrać NNW, trzeba przede wszystkim przeanalizować ryzyka na jakie jest się narażonym, a następnie zestawić je z możliwościami ubezpieczeń, porównując OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) w zakładach ubezpieczeniowych oraz dostępne klauzule, które za dodatkową opłatą mogą poszerzyć zakres potencjalnych świadczeń, lub znieść zapisane w OWU wykluczenia. Drugą rzeczą, którą należy zrobić, jest wyznaczenie sumy ubezpieczenia, do której będą się odnosić świadczenia, aby były one satysfakcjonujące dla ubezpieczonego, pamiętając, że jest ona głównym wyznacznikiem ceny za ochronę ubezpieczeniową.

OC poza Unią Europejską (zielona karta)

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

ASSISTANCE

ASSISTANCE

 

Ubezpieczenie Assistance może, w zależności od wariantu ubezpieczenia i towarzystwa, z którym podpisaliśmy umowę, obejmować kompleksową pomoc w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, w tym m.in. naprawę lub holowanie samochodu, pomoc w razie wypadku, dostarczenie paliwa lub pojazdu zastępczego, a także takie przypadki, jak awaria akumulatora, ogumienia, oświetlenia pojazdu czy zatrzaśnięcia kluczyków.

Assistance zapewnia natychmiastową pomoc w rozwiązaniu problemów wynikających ze zdarzeń objętych ubezpieczeniem zaistniałych w kraju i/lub za granicą.

Wsparcie to obejmuje m.in. skierowanie pomocy drogowej na miejsce wypadku lub awarii pojazdu, holowanie, zorganizowanie części zamiennych, pomoc w zakwaterowaniu oraz wsparcie finansowe.

Jaką pomoc może obejmować ubezpieczenie Assistance?

Mini Assistance to ubezpieczenie oferowane przez niektóre firmy razem z OC. Może obejmować swoim zakresem podstawową pomoc serwisową, np. naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu ubezpieczonego oraz poszkodowanego, a często także pomoc informacyjną dotyczącą, m. in. postępowania w przypadku wystąpienia zdarzenia, procedur związanych ze zdarzeniem, usług najbliższych partnerów ubezpieczyciela, w tym pomocy drogowej, wypożyczalni pojazdów, hoteli, stacji paliw czy warsztatów partnerskich.

Ponadto, jeśli ubezpieczony doznał obrażeń ciała i jego stan wymaga transportu medycznego – ubezpieczenie może pokrywać koszty transportu do placówki medycznej.

Przy wyborze rozszerzonego Assistance kluczowy jest zatem zakres i jakość oferowanych świadczeń.

Bardzo ważne jest też, by zakład ubezpieczeniowy pomógł nie tylko z dala od domu, ale też w miejscu zamieszkania. Wykupując takie ubezpieczenie powinniśmy także oczekiwać pomocy w wypadku zgubienia kluczyków czy wyczerpania paliwa w samochodzie – nawet jeśli awaria wystąpi pod domem.

Równie istotny jest zasięg – czy ubezpieczenie będzie działało także poza granicami Polski.